Analiză ZF
„A trebuit să păstrăm salariile, altfel ne plecau oamenii“. Salariile din industria alimentară, una dintre codaşele economiei la capitolul câştiguri, au ajuns la maxim istoric sub umbrela facilităţilor fiscale. Ce se întâmplă fără ele?
♦ Salarii mai mici decât în industria alimentară sunt în silvicultură, prelucrarea lemnului, industria textilă şi în HoReCa ♦ Un angajat din industria alimentară...
Testează abonamentul ZF Corporate
Poți să accesezi acest articol doar dacă ești abonat ZFCorporate.ro - platforma completă de informație premium de business.
Cere demo Abonează-te acumDupă activarea contului vei fi contactat de un reprezentant ZF Corporate în maximum 24 ore
Dacă ești deja abonat loghează-te mai jos.
Logare
Atenţie: Această scriere publicistică este destinată exclusiv abonaţilor ZF Corporate. Utilizatorii pot descărca şi tipări conţinut de pe acest site doar pentru uzul personal sau fără scop direct ori indirect comercial. Toate materialele publicate sunt protejate de către Legea nr. 8/1996, cu modificările şi completările ulterioare - privind dreptul de autor şi drepturile conexe.
DIN ACEEASI CATEGORIE:
- ZF 15 minute cu un antreprenor, un proiect Ziarul Financiar şi UniCredit Bank. Grupul Petry din Mureş, care are producţie şi retail, se pregăteşte pentru export. „Ne dorim să ajungem în Italia, Spania şi Germania, unde sunt comunităţile de români“
- Când producţia internă e afectată de îngheţ, secetă sau ploi, piaţa se acoperă rapid din import: în S1/2025 România a adus de peste hotare cu 30% mai multe mere, cireşe, caise şi pepeni decât în S1/2024
- Gen Z Lifestyle. Tăieri de bugete, dar totul până la cafea. De ce tinerii sunt dispuşi să platească cu 10% în plus pentru o ceaşcă de cafea?
- Plafonarea preţurilor la alimentele de bază a fost prelungită cu şase luni
- ZF Live. Iulian Sorescu, Kinstellar: Vor fi peste 1 mld. euro disponibili pentru care antreprenorii ar trebui să aplice pentru investiţii în fabrici de alimente şi în vehicule electrice de transport