Analiză ZF. IMM-urile din lactate se luptă să spargă bariera la raft a marilor producători. România are peste 460 de producători, dar doar 10% sunt în marile lanţuri de magazine. „Dacă am cumpăra de aproape de casă, zone întregi s-ar dezvolta“
♦ Peste 75% din firmele din producţia de lactate sunt la nivel micro, mici ferme care fac din lapte brânzeturi pe care le vând în pieţe sau în magazine tradiţionale ♦ ...Testează abonamentul ZF Corporate
Poți să accesezi acest articol doar dacă ești abonat ZFCorporate.ro - platforma completă de informație premium de business.
Cere demo Abonează-te acumDupă activarea contului vei fi contactat de un reprezentant ZF Corporate în maximum 24 ore
Dacă ești deja abonat loghează-te mai jos.
Logare
Atenţie: Această scriere publicistică este destinată exclusiv abonaţilor ZF Corporate. Utilizatorii pot descărca şi tipări conţinut de pe acest site doar pentru uzul personal sau fără scop direct ori indirect comercial. Toate materialele publicate sunt protejate de către Legea nr. 8/1996, cu modificările şi completările ulterioare - privind dreptul de autor şi drepturile conexe.
DIN ACEEASI CATEGORIE:
- Preluarea Carrefour de către Dedeman este a doua cea mai mare tranzacţie din retail. Cum arată top 10 şi cum s-au schimbat magazinele din care ne facem cumpărăturile în ultimul deceniu?
- Pagina verde. EcoNews ZF
- Pagina verde. Sistemul Garanţie-Returnare a pornit cu o rată de colectare de 30% la jumătatea lui 2024 şi a ajuns la 82% în primul semestru din acest an
- Pagina verde. GreenTech: fabrica din Buzău procesează PET provenit din România, dar şi din regiune şi exportă rPET în ţări precum Cehia, Ungaria sau Grecia
- România trece printr-o perioadă de reaşezare economică, dar Beko, cel mai mare producător local de electrocasnice, vede câteva avantaje importante pentru industrie şi investiţii. Care sunt acestea?