Paradoxul României: de ce se prăbuşeşte natalitatea într-o economie care a crescut de zece ori în 26 de ani. Economia României şi salariile din România au crescut de aproape 10 ori în ultimii 26 de ani, dar în ciuda acestor creşteri, numărul de copii născuţi în România a scăzut cu aproape 90.000 în aceeaşi perioadă de timp, adică un minus de aproape 40%
România pierdut mai bine 3 milioane de persoane în aceeaşi vreme de 26 de ani, pe măsură ce s-au născut din ce în ce mai puţini copii, în fiecare an numărul de decese a depăşit...
Testează abonamentul ZF Corporate
Poți să accesezi acest articol doar dacă ești abonat ZFCorporate.ro - platforma completă de informație premium de business.
Cere demo Abonează-te acumDupă activarea contului vei fi contactat de un reprezentant ZF Corporate în maximum 24 ore
Dacă ești deja abonat loghează-te mai jos.
Logare
Atenţie: Această scriere publicistică este destinată exclusiv abonaţilor ZF Corporate. Utilizatorii pot descărca şi tipări conţinut de pe acest site doar pentru uzul personal sau fără scop direct ori indirect comercial. Toate materialele publicate sunt protejate de către Legea nr. 8/1996, cu modificările şi completările ulterioare - privind dreptul de autor şi drepturile conexe.
DIN ACEEASI CATEGORIE:
- PwC România o promovează pe Andreea Bistriceanu în rolul de partener în cadrul departamentului de Consultanţă în Afaceri şi Management
- Ciprian Lăduncă, LCL Advisory: Leadership şi longevitate. Care este cea mai importantă investiţie din portofoliul nostru?
- Mai puţin AI, mai multe cărţi: Norvegia îşi schimbă radical poziţia privind predarea inteligenţei artificiale în şcoli
- Cum sună un anunţ de recrutare în energia verde: Suntem în căutare de electricieni şi mecanici. Venit lunar net? Până la 5.000 de euro în perioadele de detaşare
- Bursă. Luminiţa Runcan de la Banca Transilvania candidează pentru un loc în consiliul Transilvania Investments Alliance