De la exportator la importator şi mare consumator: România avea un excedent comercial de 2 mld. euro în modă acum 20 de ani. Acum are un deficit de 2,6 mld. euro
România a ajuns din mare exportator de modă, mare importator şi consumator. În 2025, piaţa locală a importat haine şi pantofi în valoare de 7,3 mld. euro, în timp ce exporturile au ajuns...
Testează abonamentul ZF Corporate
Poți să accesezi acest articol doar dacă ești abonat ZFCorporate.ro - platforma completă de informație premium de business.
Cere demo Abonează-te acumDupă activarea contului vei fi contactat de un reprezentant ZF Corporate în maximum 24 ore
Dacă ești deja abonat loghează-te mai jos.
Logare
Atenţie: Această scriere publicistică este destinată exclusiv abonaţilor ZF Corporate. Utilizatorii pot descărca şi tipări conţinut de pe acest site doar pentru uzul personal sau fără scop direct ori indirect comercial. Toate materialele publicate sunt protejate de către Legea nr. 8/1996, cu modificările şi completările ulterioare - privind dreptul de autor şi drepturile conexe.
DIN ACEEASI CATEGORIE:
- Acţiunile unei companii fără niciun leu venituri explodează cu 30% la Bursa de Valori Bucureşti după ce acţionarii au fost chemaţi să voteze ieşirea de pe piaţă: Evaluatorul a stabilit un preţ dublu faţă de cotaţia din ultimul an
- Ferma Avicolă Şerban, aflată în insolvenţă, a vândut platformele avicole din Bacău şi Vaslui către Sagem, firma vasluiană a familiei Safir, cu 16,5 milioane de euro
- Paysera, unul din cei mai mari furnizori europeni de servicii financiare online, lansează în România platforma de plăţi destinată comercianţilor fizici
- Ada Zou, manager regional CEE, MOVA – brand chinezesc de electrocasnice inteligente: „Consumatorii români nu sunt atât de deschişi la branduri noi, iar procesul de iniţiere a colaborărilor cu retailerii offline a fost mai lent. În Polonia am intrat pe can
- Cum creşte o investiţie de 130 mil. euro în industria alimentară